Glud, Rårup, Skjold og Hjarnø Lokalarkiv

Gludvej 54, 7130 Juelsminde

1800

Ældre matrikler, græslister, jordbøger etc.

NAVNELISTE FRA UDSTYKNINGS KORTET 1805

Matrikkel numrene er de nuværende:

1. PEDER MADSEN

2. HANS JENSEN

3. JENS PETERS

4. RASMUS LAURSEN

5. RASMUS NIELSEN

6. MADS NIELSENS

7. SØREN NIELSEN

8. RASMUS SØRENSEN (1816 – 1827 Jørgen Nielsen)

9. JENS RASMUSEN

10. NIELS JENSEN

11. OLE LAURSEN

12. SØREN CHRISTOFFERSEN

13. JENS NIELSEN

14. RASMUS Smed

15. ANDERS JENSEN Snedker

16. JENS CLEMENSEN

17. HERMAN MADSEN

18. JENS CHRISTENSEN

19. Møllen HANS ADOLPH HØEG

20. PEDER PEDERSEN

21+23. JENS MADSEN

22+24. SØREN NIELS SØRENSEN

25. Skolelod

Fra matrikel arkivets protokol der er fra ca 1832

Matr. Fæster tdr.land tdr.hartkorn
1 MADS PEDERSEN 41 tdr 4-0-3-3
2 NIELS HANSEN 39 tdr 4-0-3-2
3 SØREN CHRISTOFFER NIELSEN 38 tdr 4-1-3-3
4 JØRGEN MADSEN 33 tdr 3-7-1-1
5 RASMUS NIELSEN 35 tdr 4-0-2-½
6 MADS NIELSENS enke 37 tdr 4-0-3-1
7 SØREN NIELSEN 34 tdr 4-0-3-2
8 RASMUS SØRENSEN 37 tdr 4-1-2-2
9 RASMUS JENSEN 39 tdr 4-4-0-1½
10 JENS NIELSEN 35 tdr 4-0-0-1½
11 LAURS JØRGEN OLESEN 36 tdr 3-7-0-½
12 STEPHAN HANSEN 35 tdr 4-0-3-1
13 NIELS JENSEN 36 tdr 4-1-2-2
14 JENS RASMUSEN Smed 4 tdr 0-5
15 PEDER SØRENSEN 4 tdr 0-3-3-0
16 JENS POULSEN 5 tdr 0-4
17 SØREN JENSEN 4 tdr 0-3-2-2
18 NIELS CHR. JENSEN 3½ td 0-3-2-½
19 JØRGEN HANSEN Møller 13 tdr 1-2-2-2
20 NIELS RASMUSEN 2 tdr 0-2-0-1
21 CLAUS RASMUSEN 13½ tdr 1-2-2-1
22 SØREN NIELSENS enke 13tdr 1-2-1-1
23 CLAUS RASMUSEN 4½ tdr 0-3-2-½
24 SØREN NIELSENS enke 4 tdr 0-3-0-1
25 SKOLELÆREN Jens Baggesen 3 tdr 0-3-0-½
26 RØRMARKEN Bruges af alle 0-0-3-0 td htk

Dertil kommer Kirkegården med 5890 kv alen, samt vandings stederne på

matr. nr. 5-9-11-14, ialt 12800 kv. alen som ikke taxeres.

SUMMA 558 tdr land, ialt 61-4-3-1 3/4.td htk.

Matr nr 21-22 er præstejorden,og 23-24 Kirkejorden

Reduktion i hartkorn særligt matr.1-13 som alle var ansat til 4-7 tdr htk

 

TIENDE LISTE FOR HJARNØ BY OG SOGN, Tinglyst 21-10-1867

Mat bruger eller ejer hartkorn
1 Anders Sørensen  4-0-3-3
2 Niels Hansen  4-0-3-2
3 Jens Jørgensen  4-1-3-3
4 Jørgen Jørgensen  3-7-1-1
5a Mads Rasmusen  3-4-1-0
5b Skolehuset  0-2-1-2
5c Ole Laursen  0-1-3-2
6 Rasmus Madsen  4-0-3-1
7 Peder Peter Madsen  4-0-3-1
8 Jens Sørensen  4-1-2-2
9a Rasmus Rasmusen  2-6-1-0
9b  Niels Rasmusen  1-5-3-1
10a  Jens Petersen  3-6-0-1
10b  Jens Peder Sørensen  0-2-0-0
11  Laurs Jørgen Olesen  3-7-0-0
12  Hans Stephansen  4-0-3-1
13  Niels Søren Jensen  4-1-2-2
14  Ole Jensen  0-4-3-1
15  Christen Jensen  0-3-3-0
16  Jens Poulsen  0-4-0-0
17  Jens Sørensen  0-3-2-2
18  Niels Christian Jensen  0-3-2-2
19  Jens Jørgen Høegh  1-2-2-1
20  Niels Sørensen  0-2-0-1
21  Peder Clausen  1-2-2-1
22  Hans Sørensen  1-2-1-1
23  Peder Clausen  0-3-2-0
24  Hans Sørensen  0-3-0-1
25  Skolehuset  0-3-0-0
26  Jordbrugerne  0-3-0-0

Hartkorns værdier afrundet til nærmeste hele tal.

 

NAVNELISTE FRA SAGEN MOD PRÆSTEN 1874-75

Mat.- Gårdmændene:

19 – Møller Jens Jørgensen Høeg

13 – Niels Markus Nielsen

12 – Hans Steffensens enke: Mariane Jørgensdatter

11 – Laurs Jørgen Olesens enke: Magrethe L.D. Steffensdatter

10 – Jens Pedersen

9 – Rasmus Rasmusen

? – Niels Rasmusen

8 – Jens Sørensen

7 – Peter Peder Madsen

6 – Rasmus Madsen

5 – Mads Rasmusen Lods

4 – Jørgen Juuls enke: Maren Jensen

3 – Jens Jørgensen

2 – Søren L. Lauersen

1 – Anders Sørensen

21+23 – Peder Clausen

22+24 – Hans Sørensens enke: Ellen Marie Olesdatter

Husmændene:

14 – Ole Jensen Smed

15 – Christen Jensen

16 – Hans Sørensen

17 – Jens Sørensen

18 – Peter Christensen

20 – Niels Sørensen

10b – Jens Peter Sørensen (søfarende, senere husmand)

5c – Ole Laursen

+ Aftægtsmand Niels Hansen (hos sin søstersøn Søren L. Laursen)

17 regnes til gårdmænd og 8 til husmænd

Årstal omkring selveje og udstykning på Hjarnø

Fæstegaard Matr.no. Selveje Udstykket 1ste ejer Gård navn Nuværende adr.
1a

1c

1884

 

 

1931

Mads Andersen

Peter Østergaard

Østergaard

Højvang

Hovedvejen 43

Hovedvejen 28

2a

2b

1884

 

 

1911

Søren L.Laursen

Niels Laursen

Rønbo

 

Hovedvejen 41

Hovedvejen 26

Matr.3+4var oprindeligen gaard, blevdelt o.1708

 

 

 

3a

3b

3g

 

1884

 

 

 

1890

 

Bodil M.Jensd.

Thomas.K.Jensen

Kierst. og Jens Jørg.

 

Hovedvejen 39

Hovedvejen 24

Hovedvejen 24b

 

4a

4b

4i

 

 

 

 

1884

 

 

 

 

 

 

 

1886

1945

 

 

 

 

Jørgen Jørgensen

Jens Jø.Laursen

Ove Holm

 

 

 

 

Degnsminde

Jægersborg

 

 

 

 

 

Hovedvejen 37

Hovedvejen 18

Hovedvejen 35

 

 

 

 

5a

5c

5d

 

 

 

 

1857

 

 

 

 

 

 

 

1857

1890

 

 

 

 

Mads Rasmusen

Adam Sørensen

Jens Jø.Rasmusen

 

 

 

 

Lodsgaard

Hvidkilde

Solbakken

 

 

 

 

Hovedvejen 33

Hovedvejen 14

Hovedvejen 16

 

 

 

 

6a

6b

1884

 

 

1895

Dusinius P.Rasmusen

Mads P.Rasmusen

Askegaarden

 

Hovedvejen 29

Hovedvejen 12

7a

7b

7c

7d

7e

7f

7k

1884

 

 

 

 

 

 

 

 

1892

1901

1916

1936

 

1953

 

Søren Pedersen

Mejeriet/fors.hus

Hjarnø Andelsmølle

Fælles Smedie

H.M.Vestergaard

(Preben)

Sygeplejeforeningen

Nymøllegrd.

 

 

 

 

 

 

Hovedvejen 25

Hovedvejen 4c

Hovedvejen 10

Hovedvejen 27

Hovedvejen 6

Hovedvejen 4b

Hovedvejen 8

8a

8c

1884

 

Rasmus Jensen

Flemming Sørensen

Hovedvejen 19

Hovedvejen 4a

9a

9b

9d

9e

9f

 

1856

 

 

 

 

1857

1859

1911

1914

Rasmus Jensen

Niels Rasmusen

Rasmus Rasmusen

Peder M.Hansen

Antonie Wittrup

 

 

 

Petersminde

Jægerslottet

Hovedvejen 17

Ø.Kirkevej 6

Hovedvejen 21

Ø.Kirkevej 4

Ø.Kirkevej 2

 

Matr. 0+11var oprindeligen gård, blev delt o.1761

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matr. 12+13var oprindeligen gaard, blevdelt 0.1702-08

10a

10b

10g

 

1856

 

 

 

o.1860

1950

Jens Nielsen

Jens P.Sørensen

Otto Christiansen

 

 

(sommerhus)

Hovedvejen 15

Ø.Kirkevej 25

Ø.Kirkevej 23

 

11a

11d

11e

11f

11h

11s

11t

11u

 

1884

 

 

 

 

 

 

 

 

1901

1906

1912

1914

 

 

 

Ole Hansen

Chr.P.Nielsen

Jørgen Jørg. Juul

Fischer Møller

Mads P.Rasmusen

Søren Holst

Edvard Rasmusen

Knud Fibiger

 

(lejrskole)

 

(citronhuset)

 

 

Hovedvejen 13

Hovedvejen 7

Ø.Kirkevej 17

Ø.Kirkevej 19

Hovedvejen 5

V.Kirkevej 4

Hovedvejen 3b

Hovedvejen 3a

 

 12a

12c

12d

12f

12g

12h

12l

12n

12m

 1884

 

 

 

 

 

 

 

 

 1895

1913

1928

1936

1937

1948

 

 Jørgen Hansen

Søren Nielsen

Jens Pedersen

Anine Lodsgaard

Sv.Aa.Lodsgaard

Aage Nielsen

Mads Østergaard

Hjarnø Færgefart

Børge Pedersen

 Sølyst

(lodshus 2)

 

 

(ældrebolig)

 

 

 

 

 Hovedvejen 1

Ø.Kirkevej 3

Ø.Kirkevej 15

Ø.Kirkevej 13

Ø.Kirkevej 11

Ø.Kirkevej 5

Ø.Kirkevej 9

Ø.Kirkevej 1

Ø.Kirkevej 7

 13a

13c

13f

 

 1884

 

 

 

 1886

1887

 Niels M.Nielsen

Jens Jensen

Lodsvæsnet

 

 Vestergaard

 

(lodshus 1)

 

 N.Strandvej 2

Hovedvejen 2

Ø.Kirkevej 1

 

14a 1884 Ole Jensen (Stenhus) Hovedvejen 23
15a

15c

15d

1883

 

 

 

1906

1948

Niels Hansen

Chr.P.Nielsen

Wilh.Christiansen

 

 

Elmely

Hovedvejen 9

N.Strandvej 3

N.Strandvej 5

16 1884 Hans Sørensen N.Strandvej 1
17 1884 Jens Sørensen N.Strandvej
18 1884 Peder Christensen N.Strandvej 3
 19a

19b

 1882

 

 

1952

 Jørgen Jensen

Frelsens Hær

 Gl.mølle

Frelserlejren

 N.Strandvej 11

N.Strandvej 9

 20  1884  Søren Jensen  N.Strandvej 7
 21  1858  Peder Clausen  Strandgaard  Hovedvejen 32
 22  1858  Hans Sørensen  Havgaard  Hovedvejen 30
 23  1916  Niels Pedersen  til Strandgaard
24 1916 Steffen Pedersen til Havgaard
25 1818 Hjarnø sogn Skolen Hovedvejen 31

Ældre matrikler, græslister, jordbøger etc